غیبگویی ها و سخنان نغز در قرآن 1:14 PM
امشب "سینما چهار" (که یکی از معدود برنامه های قابل تحمل سیما است) در پایان پخش یک فیلم آلمانی به موضوع جالبی اشاره کرد، منتقدی که کارشناس برنامه بود معتقد است دیالوگ هنرپیشه ی اول فیلم آنجایی که می گوید "سرنوشت ما به رفتارمان بستگی دارد" همان جمله ای است که در قرآن نیز ذکر شده است. این نوع نتیجه گیری یعنی ربط دادن گوز به شقیقه به طور گسترده ای در تفسیرهایی که از قرآن شده است، و نیز در کتابهای دینی و بینش اسلامی به کار می رود. به گونه ای که پس از کشف میکروب مشخص شد که قرآن مدتها پیش آنرا کشف کرده (آنجا که سخن از شیطان های کوچک می گوید)، و پس از اثبات کروی بودن زمین معلوم شد که قرآن هم آنرا اثبات کرده (آنجا که مشرق و مغرب را به صورت جمع ذکر کرده است). مفسران نابغه ی دینی هرگز به ذهنشان خطور نمی کند که شاید بیان مشرق و مغرب به صورت جمع، دلالت بر کم سوادی نویسنده داشته باشد، و اگر این روش استدلال در مورد کتاب "علاء الدین و چراغ جادو" نیز به کار رود می توان اطلاع از اختراع بمب اتم را به نویسنده ی این کتاب نسبت داد!
نوشته شده توسط مزدك | + |

2نظر

در ساعت February 17, 2007, Anonymous Anonymous نوشته

Best regards from NY! » » »

 
در ساعت July 20, 2009, Anonymous Anonymous نوشته

سوره انبیا آیه 30

أوَ لَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّماواتِ وَ الأَْرْضَ كانَتا رَتْقاً فَفَتَقْناهُما وَ جَعَلْنا مِنَ الْماءِ كُلَّ شَيْ‏ءٍ حَيٍّ أَ فَلا يُؤْمِنُونَآيا كافران نديدند كه آسمانها و زمين به هم پيوسته بودند و ما آنها را از يكديگر باز كرديم ؟، و هر چيز زنده‏اي را از آب قرار داديم، آيا ايمان نمي‏آورند!

معمولاً این آیه را مترجمین به "آسمانها و زمین یکی بودند، سپس آنها را جدا کردیم" ترجمه میکنند. قبل از اینکه هر بحثی را مطرح کنیم از شما دعوت میکنم به این آیه بیشتر توجه کنید، گفته است آیا کافران ندیدند که آسمانها و زمین به هم پیوسته بودند و ما آنها را از یکدیگر باز کردیم؟ آیا واقعا خالق کائنات اینقدر خنگ است که فکر میکند کافران باید این اتفاق را اگر هم افتاده باشد دیده باشند؟ کدام انسانی خلقت کائنات را دیده است که الله از کافران انتظار دارد آنرا دیده باشند و به دلیل این دیدن خود به او ایمان بیاورند؟ آیا الله از کافران کاری که برایشان غیر ممکن بوده است را انتظار دارد؟ عجب گیج خداییست این الله.

 

Post a Comment

<< بازگشت به خانه